"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία." Ισοκράτης (436 π.Χ-338 π.Χ. )

Κυριακή 30 Μαρτίου 2014

.«Φιλί» ζωής στα Ιλίσια, με υπογραφή Χατζή!

Μετά από ένα πραγματικό θρίλερ που «έσπασε» καρδιές, ο Ηλυσιακός πήρε πολύ σημαντική νίκη με 79-71 επί του Ικάρου Χαλκίδας στο ντέρμπι ουραγών της 23ης αγωνιστικής της Α1 και διατήρησε τις όποιες ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία! Κορυφαίος σκόρερ ο Νίκος Χατζής που ξεπέρασε τον Αγγελο Κορωνιό!

Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε φουριόζος το παιχνίδι και με όπλο του τους γρήγορους αιφνιδιασμούς, κατάφερε με ένα σερί εννέα πόντων να προηγηθεί με 11-2 στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης!

Ο Ικαρος έμοιαζε εντελώς αποσυντονισμένος και δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, που με την πιεστική τους άμυνα, έκλειναν τους διαδρόμους στον Ικαρο, με αποτέλεσμα στο 10’ να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 28-12!

Στην δεύτερη περίοδο τα δεδομένα άλλαξαν. Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ να ροκανίσει την διαφορά, κάτι που άρχισε να συμβαίνει από τον 14ο λεπτό κι έπειτα. Ο Ηλυσιακός παρότι βρέθηκε στο +17 (35-18) στο 14’, άρχισε να χάνει έδαφος καθώς με τον Ρόμπερσον να πυροβολεί από την γραμμή των τριών πόντων, η διαφορά έπεφτε και σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων, ο Ικαρος κατάφερε στο τέλος του πρώτου ημηχρόνου να μειώσει σε 43-37!

Στην επανάληψη ο Ικαρος δεν κατέβασε ταχύτητα και με ένα μικρό σερί πέντε πόντων κατάφερε να μειώσει στον πόντο (43-42) και το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι! Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 45-45 με τρίποντο του Γκαγκαλούδη ενώ στην συνέχεια πήραν και κεφάλι στο σκορ, κάνοντας το 45-49!

Ο Ηλυσιακός όμως δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια καθώς ισοφάρισε άμεσα σε 49-49 και από εκεί κι έπειτα, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ, με το δεκάλεπτο να τις βρίσκει ισόπαλες στο 56-56!

Στην τελευταία περίοδο το «θρίλερ» συνεχίστηκε! Γκαγκαλούσης και Ρόμπερσον είχαν πάρει στα χέρια τους τον Ικαρο, ο οποίος στο 34’ πήρε προβάδισμα με 59-64.

Ο Ικαρος μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 62-67 στο 35’ αλλά ο Ηλυσιακός ήταν αποφασισμένος να πουλήσει ακριβά το τομάρι του και στο 37’ ισοφάρισε σε 67-67 και το ματς πήρε «φωτιά» ξανά! Ο Στέλιος Ιωάννου, που ήταν εξαιρετικός μέσα στο ζωγραφιστό, με 2/2 βολές έκανε το 70-67 στο 38’ για τον Ηλυσιακό, με τον Ικαρο να μην μπορεί να βρει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι.

Ο Νίκος Χατζής τιμώρησε τους Χαλκιδαίους καθώς 45’’ για το τέλος έκανε το 72-67 για τον Ηλυσιακό, ο Ρόμπερσον με 2 βολές μείωσε σε 72-69, ο Χατζής απάντησε με δικές του βολές για το 74-69 στα 30 δευτερόλεπτα και ουσιαστικά «υπέγραψε» την μεγάλη νίκη του Ηλυσιακού, που ήρθε με τελικό σκορ 79-71!

*Ο Νίκος Χατζής με τους 19 πόντους που σημείωσε, ξεπέρασε τον Αγγελο Κορωνιό και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση της λίστας των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών στο πρωτάθλημα του ΕΣΑΚΕ.

Δεκάλεπτα: 28-12, 43-37, 56-56, 79-71

Ηλυσιακός (Κουστένης): Καυκής 10(2), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 5, Χατζής 19, Δορκοφίκης 3, Ιωάννου 17, Τζουγκαράκης 2, Μποντζ 15, Πίγκραμ 8(1).

Ίκαρος (Γιαπλές): Ρόμπερσον 22(3), Γούντολ 8(2), Άσκα 5, Μανωλόπουλος 2, Σάτον 5, Γκαγκαλούδης 19(3), Σπανός, Ρίτσαρντς 10(2).